Mikuláš Daczicky z Hesslova

Kdo pro vás
pivo vaří

Uvařit dobré pivo je těžké, ale ne nemožné.
My chceme víc.

Naše hodnoty jsou pro nás stejně důležité jako kvalitní pivo,
spokojení zákazníci a podnikatelský úspěch.

 • Využíváme tradiční postupy a původní receptury, ale nebojíme se experimentovat.
 • Vaříme výhradně z českých surovin v technologickém zařízení od českých strojařů.
 • Vážíme si kutnohorského patriotismu a chceme podporovat život v regionu.

Měšťanský pivovar Kutná Hora jsme vybudovali s úctou ke zdejší tradici a s odvahou zůstat regionálním pivovarem. Chceme růst a expandovat, ale napřed bychom rádi oplatili místním lidem důvěru, kterou do nás vložili.

Pivovar na pokraji zániku jsme koupili a rozhodli jsme se, že vrátíme zdejšímu pivu věhlas. I když by bylo snazší srovnat minulost se zemí a postavit moderní, plně automatizovaný pivovar, vydali jsme se jinou cestou. Chtěli jsme zachovat genia loci tohoto místa, které je pivem nasáklé už od středověku.

A tak jsme všechno nechali na svém původním místě. Jen dřevo a beton nahradily nerezové kádě a technologické zařízení vyrobené na míru šikovnými českými strojaři má parametry 21. století.

Používáme původní řemeslné postupy i receptury minulého století, které strážila emeritní sládková Růžena Jiránková. Nakupujeme kvalitní slad vyrobený z těch nejvhodnějších ječmenů pěstovaných na Moravě. I chmel používáme pouze české provenience. Kvasinky si množíme z čistého kmene ve vlastní propagační stanici.


NÁŠ
SLÁDEK

Je to rebel! Tak by se daly shrnout začátky pivní cesty našeho sládka Kuby Hájka. Pivo ochutnal v šestnácti letech a byla z toho láska na celý život. Žádné opatrné oťukávání a usrkování, ale doutnající vášeň. Aby chuti tradičního nápoje přišel na kloub, začal si časem vařit své vlastní pivo doma. Pokusy, omyly i první úspěchy ho přitáhly k náročnému řemeslu tak pevně, že se rozhodl pivovarnictví vystudovat. Pracovní zkušenosti začal sbírat v pivovaru Vyškov a v profesionálním růstu pokračoval v Zámeckém pivovaru Břeclav. Na Moravě vařil pivo a zrál jako víno.

Když se Měšťanský pivovar Kutná Hora začal znovu vracet do života a obnovovat svůj násilně přerušený provoz, přišel sládek Kuba Hájek na pomoc. Jeho nadšení a vytrvalost pomohly kutnohorskému pivu ke znovuzrození. Krok za krokem pomohl ladit technologii výroby a čaroval nad spilkami a káděmi tak dlouho, dokud nebyl s výsledkem spokojen. Z mladého rebela se stal odborník, který si může dovolit nadhled a humorné průpovídky.

Když si Kuba prozpěvuje: Pracujeme v pivovaru rádi, avšak nekoupeme se v kádi…

KUBA HÁJEK
podpis KUBA HÁJEK

sládek KUBA HÁJEK

Abyste měli chuť z našeho piva a štamgastům chutnalo,
restauracím a hospodám náš sládek doporučuje dodržovat:

 • Pravidelně kontroluj chuť i vůni piva. Co bys sám nepil, nepodávej druhým.
 • Naražený sud čepuj maximálně tři dny a tři noci.
 • Nádech, výdech, a pak na vzduch zapomeň! Pivo tlač výhradně směsí oxidu uhličitého a dusíku nebo čistým oxidem uhličitým.
 • Pivo ve sklenicích podávej hostům vychlazené na 5 až 8 °C bez ohledu na okolní teplotu.
 • Pivní sklo udržuj po vymytí a dokonalém opláchnutí chladné. Někdo to rád horké je jen hláška z filmu.
 • I když sám pěníš, pivo čepuj nepřesycené, pěkně na hladinku.
 • Pivní potrubí je pivní potrubí. Limonáda pro děti do něj rozhodně nepatří.
 • Každý večer si propláchni trubky čistou vodou a nechej potrubí ponořené.
 • Sanitační cykly se neřídí úplňkem, ale našimi pokyny. U běžného piva jednou na dva týdny, u nefiltrovaných jednou za týden.
 • Dodržuj pivní desatero a udržuj v pivním skladu pořádek a teplotu do 15 °C. Jinak tě bude v noci strašit svatý Václav, patron piva a sládků.